Anarchistų rojus Berlyno širdyje arba kaip gauti vakarienę su desertu už 2 eurus

Ar galėtumėte patikėti, kad Berlyne galima pavalgyti dviejų patiekalų vakarienę su desertu vos už 2 eurus? Sakot, taip nebūna? Būna! Ir tai tikrai nevyksta nusipirkus „vieną alaus“ ir užsukus pas draugus, „statančius“ vakarienę. Bet, draugai, kurie puikiai pažįsta Berlyną – labai padeda. Ypač, kai žino vietas, kuriose gimsta naujoji Vokietijos anarchistų, socialistų ir revoliucionierių karta.

Taip, maistas ten tikrai valgyklinis. Nieko ypatingo, o kartais – net ir nelabai skanu. Bet, apsilankyti verta viena tam, kad pamatytumėte, kaip tai atrodo, paspoksotumėt į aplink kabančius Lenino, Fidelio Castro ir Che Gevaros plakatus, pasiskaitinėtumėt garsių šūkių apie revoliuciją, tautą ir darbo liaudį. Arba apie blogajį kapitalizmą ir globalizaciją.

IMG_2125

Viršuje – pagrindinis patiekalas, o čia – desertas

Apsilankius ten, prašlifavus keletą rytų Berlyno gatvių ir dar užsukus į nesibaigiančius blusturgius – gali kilti jausmas, kad Berlynas ir vėl ugdo kartą, kuri imsis kaži kokių stambių revoliucijų. Naujieji „gėlių vaikai“, besirengiantys tik padevėtų drabužių parduotuvėse rastais drabužiais, neigiantys vartotojiškumą – ten jau gyvena. Ir juos traukia į Berlyną iš visos Europos. Sutikome ne vieną britą, prancūzą ar ispaną, kuris gyvenimą Berlyne pasirinko būtent dėl tokios atmosferos.

Taip. Jau girdime balsus sakančių, kad „gėlių vaikai“ – visai nepiktybiniai. Bet… Ar tikrai gali egzistuoti vieta, kur dviejų patiekalų vakarienę su desertu („dabavkės“ arba tiesiog – dar šiek tiek daugiau, jei nepavalgėte – galite prašyti kiek norite, už tą pačią kainą) galima gauti kone nemokamai? Ar galima būti tokiam naiviam ir tikėti, kad nieko už tai duoti atgal nereikia?

IMG_2131

„Zielona Gora“ vidus

IMG_2120

….ir laukas

Tokiose kavinėse / baruose / valgyklose, kurių yra dešimtys, vakarais rengiami susibūrimai. Juose kalbama apie revoliuciją. Apie socializmą. Apie pasipriešinimą valdžiai, globalizacijai, verslui, politikai ir t.t. Apie tai galima sužinoti iš aplink kabančių plakatų, kviečiančių į tokius susirinkimus. Jei nors šiek tiek dėmesio skyrėte istorijos pamokoms arba žiūrėjote nors vieną filmą apie kitą Vokietijos „iškilimą“ – nesunkiai prisiminsite kur ir kokiais būdais gimė toji kita „revoliucija“, atnešusi daug skausmo visai Europai.

Net jei ir norite tiesiog pavalgyti kuo pigiau – kartą ar kitą gali pavykti. Bet, kaip pasakojo mums jau kelis metus Berlyne dirbantys ir į vieną tokių vietų nusivedę olandai, po kokio antro ar trečio apsilankymo, prie jūsų būtinai prieis vietinis „iniciatyvinis“ jaunuolis, kuris pakvies į vakarinius, jau minėtus, susibūrimus. Žinoma, galite atsisakyti. Bet jei ateisite dar kartą – jus ir vėl pakvies. Galų gale, neturėsite pasirinkimo, arba eiti į susirinkimą, arba nustoti pigiai valgyti.

Nuoširdžiai. Asmeniškai man ta vieta pasirodė grėsminga. Nesuprantama. Iš karto į galvą šovė mintis, kad „nemokamų pietų nebūna“. Taisyklė, kuri pasitvirtino ne vieną kartą.

Belieka tikėtis, kad naujoji Berlyno karta neiškrės jokių pokštų, o jų revoliucinės idėjos taip ir liks pogrindyje. Mažose, tamsiose, apmusyjusiose „kamurkėse“ su vakariene už 2 eurus ir revoliuciniais plakatais.

Beje, viena tam, kad suprastumėte apie ką mes kalbame, sarašą tokių vietų su datomis, kada, kas ir kur vyksta, galite rasti internete. „Guglinkit“ – volksküche. Kone kiekvieną dieną, kurioje nors skirtingoje vietoje. Sąrašas dažniausiai pateikiamas ir http://stressfaktor.squat.net/ – Berlyno subkultūrų ir politinių grupių apžvalgų / veiklų kalendoriuje.

Beje, baras, kuriame mes buvome, vadinasi „Zielona Gora“ (Grünberger str. 73, Friedrichshain). Internete publikuojamas ir jo apibūdinimas. Trumpas vertimas – politinis baras, kuriame susitinka komunistai, antifa ir panašios grupės: „The political Cafe Zielona Gora is a meeting place for Communists, Antifa and similar groups. Here – weekly events, from the above Groups, are often visited. Furthermore, every week you can find a vegetarian and vegan people’s kitchen.“

Ir dar. Taip, tai nėra taisyklė. Bet labai dažnai žmonės, tikintys idėjiškai gražiais dalykais apie nevartojančią visuomenę, visišką žmonių lygybę ir pan. – būna ganėtinai naivūs. Ir pažeidžiami.

P.S.: tai yra visiškai asmeninė ir subjektyvi teksto autoriaus nuomonė.

IMG_2115 IMG_2121 IMG_2122 IMG_2124 IMG_2127 IMG_2130

4 Comments

  1. Šitas šedevras mums patiems patinka ir apie jį net esame rašę, tarp kitko: http://savasbliudas.lt/apie-kompotas-lt-ir-valgyklas/.

    Beje, su jais ir nekonkuruojame, nes, vienok, mes blog’as apie visas maitinimo vietas, o Kompotas.lt – menininkės projektas, kuriame žvelgiama į valgyklas, kaip į nykstantį reiškinį ir socialinių santykių mezgimosi erdves. Mums atrodo, kad tai du skirtingi dalykai… Ne? :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.