Bulgrarija: ką būtina paragauti – Shopska salata

Šiandien pas Degustatorių komandą svečiuojasi blog’as „Kelionių užrašai„, kuris dalinasi įspūdžiais apie tradicines bulgarų salotas, kurias galite ne tik pasigaminti namie, bet ir rasite kiekviename šios šalies restorane ar bare.

* * *

Vos atvykus į Bulgariją ir užėjus į vietinę kavinukę labiausiai nustebino tai, kad jie beveik visur ir su viskuo valgo savo vietinį sūrį, vadinamą sirene. Kiek primenantis graikišką fetą, tik gerokai sūresnis. Sirene bulgarai deda ant skrudintų bulvių, salotų, picos, kepa, deda į pyragus ir t.t. Tiesa pasakius, paragavus pirmą kartą sirene galvojau, kad Bulgarijoje nuolat būsiu alkana – sūris išties nepasirodė iš skaniųjų. Dabar – tai vienas iš dalykų, kurių niekur nerandu nusipirkti Lietuvoje ir kurių labiausiai pasiilgstu iš šios šalies.

342400583_63cd125598
Vienos populiariausių tradicinės bulgarų virtuvės salotų su sirene – Shopska salata. Paprastai gaminamos, bet nepaprastai mėgstamos. Šių salotų yra kiekviename restorane, kavinėje, užkandinėje, alubaryje net dažname maisto kioske ir jų rekomenduoju paragauti visiems, kurie lankysis Bulgarijoje. Beje, kiek teko girdėti, šias salotas mėgsta ir pripažįsta beveik visame Balkanų regione.

Shopska salata sudėtis: šviežias agurkas, pomidoras, svogūnas, raudonoji arba žalioji paprika, kelios petražolių šakelės, kelios juodosios alyvuogės ir, žinoma, daug sirene. Visi minėtieji ingredientai supjaustomi gana stambiais kubeliais, ant viršaus užberiama smulkiai tarkuoto sirene (kuo daugiau – tuo geriau). Paprastai restoranuose Shopska salata patiekiama neužpylus nei vynuogių acto, nei alyvuogių aliejaus, nei druskos – visi šie dalykai visur stovi ant staliukų arba atnešami kartu su maistu, todėl „baigti” gamintis salotas galima pagal savo skonį.

Savo pavadinimą Shopska salata gavo nuo etninės grupės, gyvenančios vakarų Bulgarijoje, dalyje Serbijos ir Makedonijos – shopi’ų (bulg.k. – шопи), o jas išpopuliarino apie 1960 m. Bulgarijos valstybinė turizmo agentūra Balkantourist.

Kelionių užrašai info.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.