Karšti čeburekai ir šaltas alus arba pasaka apie čeburekinę Šopeno gatvėje

Pasaka čeburekinėje niekada neprasideda ir nepasibaigia. Savo spalvingais sijonais ją puošia vietinės stoties čigonaitės. Jaunesniųjų veiduose, kaip iš vasariškų dainų, giedamų aplink laužą, vis dar švyti tamsios čigoniškos akys. Pažiūrėjus į jas, atgyja močiutės priesakai: „Nežiūrėk, nes užburs!”. Vyresnėlės labiau švyti savo apranga.

Princesės vaidmenį čeburekinėje atlieka moteriškaitė, nutrintu džemperiu ir pamušta akimi. Jos princas greta čebureko užsisako alaus, kuris čia, beje, kainuoja kažkiek labai pigiai – iki 4 litų. Savo damą vyriškis pamalonina. Nežinia, ar atsiprašydamas už ilgalaikį „makiažą”, ar tiesiog dėdamasis džentelmenu visuomenės akyse jai paima dar ir karšto vyno. „Kak eta nibudiš? Nu davai ži, vipjim. Vino ži. Kak elit budim“, – įtikinėja besipriešinančią.

Dar šalia sėdi trys studentai. Tikriausiai, fizikai, informatikai arba matematikai. Tipiškas stilius (panašu, kad vos įstojusius juos ten apmoko vienodo aprangos kodo) – akinukai ir juodi džemperiai arba pilkai juodi megztukai. Šie mūsų pasakoje visai galėtų atlikti liokajų vaidmenį. Pigus maistais – masina.

ceburekine, kauno g.
Iš brangėjančio rajono vieno iš remontuotų ir kiek už solidesnę sumą pirktų butų nusileidžia jau nebemadingu tampantis burtininkas – naujasis lietuvis. Treningas. Bet brangus. Laikrodis blizgantis. Bet brangus. Auksinė grandinė. Bet stora ir didelė. Ima daug. Išsinešimui. Chebra namie virtuvėj (lietuviai niekada neišmoks gerti degtinės svetainėje) laukia.

Dar ten gyvena geroji senelė. Visose pasakose jas galėtų vaidinti tos iškrakmolytos senučiukės, baltais plaukais, tvarkingais kaunieriais, naivia šypsena bei gintaro karoliais. Prieš pusvalandį baigėsi pamaldos. Pasakų močiutės čia susitinka. Nes visai malonu pasikalbėti apie jaunystę. Ypač, kai dideliame bute šalta. Ir nieko jame be jų – jau seniai nebėra.

Statistų vaidmenį, kaip visada ir visur, atlieka pilka masė pilkų žmonių. Kurie, net atėję keliese, niekada nesišneka. Apie nieką, kas gali atgaivinti apmirusias smegenis. „Petrai, paduok druskos“. „Matei, Liudos vaikas naują mašiną nusipirko“. „Duona namie baigėsi“. „Įsuksi lemputę“. „Šalta…“. Tonas nesikeičia.

Kartą per metus ten užeina kai kurie Degustatoriai su bičiuliais. Kai rytais nuo skalsių diskusijų prie audringo vyno skauda galvą…

Čeburekas, tikriausiai, vienintelis patiekalas, kuris iš karto paskatina prisiminimus apie vaikystę, Palangą ir Sovietų sąjungą. Prie čebureko tinka gira. Kurią irgi senais laikais pilstydavo kioskuose. O prie kioskų būdavo grandine prirakinti stikliniai bokalai. Ir gerdavo iš jų visi, kas tik ištrokšdavo. Ir mamos, kažkodėl, dėl to visai nesijaudino. Beje, čeburekinėje jie neprirakinti. Ir, atrodo, plaunami.

O čeburekai ten skanūs. Nuo 3,50 iki 6,00 litų. Priklauso, su kuo ragausit. Vištiena, vištiena ir sūris, sūris, varškė, kiauliena, jautiena, mėsa (?), grybai ir t.t. Visi jie gimsta virtuvėje, kuri šiek tiek matyti pro langelį. Sklinda gandai, kad čeburekinę valdo „šustra“ moteriškė, kuri ir pati pasisukioja prie baro. Dar siūlo sriubos. Pigiai. Apie 3. Kompoto, kaip mokyklos valgykloje.

Ir jei netyčia norėsit prisiminti viso to skonį (o tikrai ateis akimirka, kai norėsit, bent jau iš sadistiškumo sau, jei esat gimę prieš 1990-uosius) – užsukit. Nebijokit. Pasakų herojai šioje karalystėje visada būna maloniai ramūs ir apsnūdę. Ir stalai stovi atokiau vienas nuo kito. Ir net jei jūsų išsilavinimas ir pareigos kiek aukštesni (net jei ir gerokai) – visada sveika prisiminti ir suprasti. Kiek toli nuėjo nepriklausomais sugebėję būti žmonės. Ir dar suprasti, kad kartais skųstis yra tiesiog negražu.

O čeburekai – ten tikrai skanūs. Maloniai traškūs iš išorės, bet minkštutėliai viduje. Ir valgyti juos reikia vietoje. Nes vos išnešti iš pasakų čeburekinės – subliūkšta. Ir nežinia, ar dėl to kaltas tik maišelis, kuris visus karštus maisto produktus kiek pagadina.

Ir aš ten buvau.
Alų, midų gėriau.
Burnoj neturėjau.
Per barzdą varvėjo.

Degustuojantys,
Pasakotojai

One Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.